AktierAktieanbefalingerGrowth aktierInvesteringInvestering For BegyndereValue aktier

Growth vs. Value Stocks: Forstå forskellen og fordelene ved de to investeringsarter.

By 20/03/2021November 10th, 2022No Comments

Her dækkes Growth vs. Value Stocks og hvordan du finder den stil der passer dig bedst. Investering er ofte kategoriseret i to grundlæggende stilarter: Value og Growth. Men det behøver ikke at være det ene eller det andet.

Growth vs. Value Stocks
Growth vs. Value Stocks

Hvad er forskellen?

Growth vs. Value Stocks hvad er det og hvordan du kan du forstå de to kategorier af aktier og de investeringsformer, der er baseret på deres forskelle. Value investors søger efter aktier, som de mener er undervurderet af markedet (value aktier), mens growth investors søger aktier, som de mener vil give bedre end gennemsnittet (growth aktier).

Ofte deles growth og value op mod hinanden som enten- eller option. Men porteføljer har plads til begge, og at finde den rigtige blanding af value aktier og growth aktier kan føre til øget diversificering.

Før du vælger en aktie eller en fond af growth eller value variation, skal du her se, hvad du skal vide om hver investeringsstrategi, startende med en tabel over de største forskelle:

Hurtigt overblik over value- og growth stocks

PrisPE-forholdUdbytteRisiko
Value stocks I øjeblikket undervurderetGenerelt lave PE-RatioGenerelt højt udbytte Måske ikke så meget
Growth stocksI øjeblikket overvurderetPE-Ratio over gennemsnittetLav eller intet udbytteMulighed for relativt høj flygtighed
Value stocks og growth stocks overblik

Hvad er value investing?

Value investorer er på jagt efter skjulte perler på markedet: Aktier med lave priser, men lovende udsigter. Årsagerne til, at disse bestande kan undervurderes, kan variere meget, herunder en kortsigtet begivenhed som en public relations-krise eller et længerevarende fænomen som f.eks. dårlige forhold inden for industrien.

Sådanne investorer køber aktier, som de mener er for lave, enten inden for en bestemt branche eller markedet mere bredt, vil vædde på prisen blive genbundet, når andre er gået i gang. Generelt har disse aktier lave pris-til-indtjening-forhold (et nøgletal for valueansættelse af en virksomhed) og høje udbytter (forholdet, som en virksomhed betaler i udbytte i forhold til sin aktiekurs). Risikoen? Prisen vil muligvis ikke sætte pris på som forventet.

Benjamin Graham er kendt som faderen til valueinvestering, og hans bog fra 1949 “den intelligente investor: Den definitive Book on Value Investing” er stadig populær i dag. En af Grahams disciple er den mest berømte moderne investor: Warren Buffett.

Hvad er growth investering?

Growth investorer jager ofte markedets highfliers. Du har sandsynligvis set den ansvarsfraskrivelse fra finansielle virksomheder, som tidligere resultater ikke er et tegn på fremtidige resultater. Men denne investeringsstil er tilsyneladende i modstrid med den idé.

Det er i bund og grund en fordobling: Investorer satser på et lager, der allerede har vist en growth, der er bedre end gennemsnittet (hvad enten det er indtjening, omsætning eller andre nøgletal), vil fortsætte med at gøre det, hvilket gør det attraktivt for investeringer. Disse virksomheder er typisk førende inden for deres respektive brancher, og deres aktier har en pris-til-indtjening-ratio på over gennemsnittet og kan give et lavt (eller intet) udbytte. Men ved at købe til en allerede høj pris er risikoen, at noget uforudset kan få aktiekursen til at falde.

Denne stils “far”, Thomas Rowe Price Jr., udviklede sin filosofi i 1930’erne og fandt senere det asset management firma, der stadig bærer sit navn: T. Rowe Price.

Hvordan growth- og value investeringer overlapper hinanden

Hver skole har viet tilhængere, men der er masser af overlapning. Afhængigt af de kriterier, der anvendes til udvælgelse, vil du se aktier, der er inkluderet i både value- og growthfonde. Hvad giver?

Til dels er det meget ståhej for en skelnen, der ikke er i sten. Et lager kan f.eks. udvikle sig i løbet af sin levetid fra value til growth eller omvendt.

Det er også værd at bemærke, at investorer i debatten om value kontra growth har det samme mål (køb lavt og sælg højt). De gør bare noget ved det på forskellige måder.

Valueinvestorer søger efter virksomheder, der allerede har optjent deres striber, og har en aktiekurs, der er lavere end den burde være (og kan stige igen for at afspejle dette). Growthinvestorer søger efter virksomheder med et fremtidigt potentiale og forventer, at aktiekursen stiger (selv om den allerede er relativt høj), da virksomhederne når eller overstiger dette potentiale. Samme ønskede destination, forskellige måder at komme derhen på.

Ikke en enten eller beslutning

Aktiemarkedet gennemgår cyklusser af forskellig længde, der fremmer enten growth- eller valuestrategier. Lagerbeholdningerne i Russell 1000-growthindekset udkonkurrede dem i Russell 1000-valueindekset i løbet af 2009-2020-tyrefægterarenaen, men det er ikke tilfældet for hvert år. Growth i valuestigning i 2016.

Hvad skal en investor gøre? En mulighed er at investere i begge strategier, siger John Augustine, investeringschef hos Huntington Bank. Sammen tilfører de mangfoldighed til aktiens side af en portefølje, der giver mulighed for afkast, når begge former er for favør. En opdeling på 50-50 kan også hjælpe investorerne med at undgå fristelsen til at jagte tendenser.

Investering i growth- og valuefonde tilføjer et lag af kompleksitet til en investeringsstrategi, hvilket er grunden til, at Augustine foreslår det som et sekundært skridt – efter at have diversificeret på tværs af forskellige typer aktiver (f.eks. aktier og obligationer) og andre klassifikationer inden for, f.eks. størrelse eller region.

Da markedet går i valuegrowthcyklusser, kan disse strategier kræve et mere vågent øje, især hvis din portefølje ikke automatisk afbalanceres. Når udsving på markedet flytter din allokering, bringer afbalancering den tilbage til dit oprindelige mål, så du ikke uforvarende overinvesterer eller underinvesterer i et aktiv.

Augustine foreslår, at investorerne ombalancerer mindst to gange om året – “når urene ændres” – eller når allokeringerne er kommet ud af suck med 5 % eller mere.

Almindelige misforståelser

Ud over myten om, at investorerne skal være growth- eller valuepurister, er det også vigtigt at realisere disse stilarter ofte ned til industrien. I dag er mere end en tredjedel af lagerbeholdningerne i S&P 500 Pure Growth-indekset inden for informationsteknologisektoren, mens ca. en tredjedel af lagerbeholdningerne i S&P 500 Pure Value-indekset er inden for den finansielle sektor. Denne opdeling giver mening: Landets store finansielle institutioner er langt mere etablerede end de relativt nye ledere inden for informationsteknologi.

Endelig skal man forstå, at effektiv diversificering er vigtigere. Mange investorer, der sammensætter en portefølje ved at plukke aktier, snubler utilsigtet over growth og value, siger Augustine.

“De vil finde nogle ting, der er til fordel for dem, og nogle, der er til fordel for dem,” siger Augustine. “Det er growth og value.”

Købte aktier i en stor, 100 år gammel virksomhed under en markedsdyk? Det kan have været en valueskabende bevægelse. Sprang over en pebret, varm lagerbeholdning, der har været himmelstræbende i de seneste år? Du er lige blevet en growthinvestor. Men uanset hvad du køber ind på aktiemarkedet, kan du på et senere tidspunkt sælge disse aktier til en højere pris.

Hvordan kan du få en diversificeret growth- og value portefølje?

En fantastisk mulighed for dig som gerne vil have en diversificeret portefølje? Du kan her med fordel bruge Copy Trading på eToro. Der er en række af talentfulde traders du kan kopiere både growth traders og value traders, som aktivt forvalter dine investeret penge. Du kan heldigvis handle på eToro, hvor det ikke bliver dyrt at handle aktier ofte på deres platform.

78% af private investorer mister penge ved handel med CFD’er med denne udbyder. Du bør overveje, om du forstår, hvordan CFD’er fungerer, og om du har råd til at tage den store risiko for at miste dine penge. Copy Trading er ikke ensbetydende med investeringsrådgivning. Værdien af dine investeringer kan gå op eller ned. Du risikerer din egen kapital.

Leave a Reply